dodaj wiadomość | newsletter | kontakt

Nowe fundusze norweskie: rozpoczęły się negocjacje z UE

Ambasada Norwegii w Polsce poinformowała, że 22 stycznia 2015 rozpoczęły się w Brukseli negocjacje z Unią Europejską w sprawie nowego finansowania z funduszy norweskich i EOG oraz dostępu do unijnego rynku rybnego. Publikujemy komunikat prasowy Ambasady Norwegii w Polsce.

Wiadomość archiwalna

A A A

autor(ka): oprac. redakcja

2015-02-25, 10.48

„Liczymy na konstruktywne rozmowy i pomyślne rozwiązanie”, powiedziała Ingvild Næss Stub, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

Poprzez fundusze norweskie i fundusze EOG Norwegia wnosi znaczący wkład w zmniejszanie różnic społeczno-ekonomicznych w Europie. Fundusze norweskie i EOG przyczyniają się również do wzmacniania kontaktów i współpracy pomiędzy Norwegią i państwami-beneficjentami w Europie Środkowej i Południowej.

Obecnie hojnie przekazujemy znaczne środki w ramach funduszy norweskich i EOG i chcemy dalej podążać tą drogą. Jednocześnie musimy wziąć pod uwagę fakt, że w samych państwach-beneficjentach nastąpił w ostatnich latach rozwój, pamiętając zarazem, że w nowym budżecie unijnym dokonano cięć w środkach pomocowych, powiedziała Sekretarz Stanu Ingvild Næss Stub.

Mimo tego, że wiele państw Unii odczuło skutki kryzysu w Europie, w większości państw-beneficjentów w ostatnich latach nastąpił rozwój. Niemniej jednak, nadal istnieje potrzeba zmniejszania różnic społeczno-ekonomicznych występujących w obszarze EOG.

Kontynuacja wsparcia finansowego jest też uzależniona od wyniku toczących się równolegle negocjacji dotyczących dostępu do rynku dla norweskich ryb i produktów rybnych. Jest to bardzo ważna kwestia dla Norwegii. Dlatego też rezultat będzie uwarunkowany wypracowaniem satysfakcjonującej umowy w sprawie dostępu do wspólnego rynku, podkreśliła Minister Stub.

Umowa dotycząca funduszy norweskich i EOG wygasa 30 kwietnia 2015 r. Formalne negocjacje pomiędzy UE i krajami EOG/EFTA na temat nowego okresu finansowania rozpoczęły się 22 stycznia 2015 r. w Brukseli.

Norweski rząd pragnąłby, aby kontynuowano cele, na jakie przeznaczane są środki z funduszy norweskich i EOG, a także utrzymano zasady określające, które kraje mogą otrzymywać wsparcie. Norwegii zależy na dalszym wzmacnianiu obecnych obszarów programowych funduszy norweskich, przy jednoczesnym uwzględnianiu potrzeb poszczególnych państw.

Rozszerzenie Unii Europejskiej i EOG, jakie nastąpiło w latach 2004, 2007 i 2013, umożliwiło Norwegii wynegocjowanie z UE szeregu bezcłowych limitów importowych m. in. na makrele, śledzie i krewetki. Limity te obowiązują przez pięć lat i wygasają w tym samym czasie, co fundusze norweskie i EOG. Są one istotne dla rybołówstwa norweskiego, ponieważ zapewniają bezcłowy dostęp do wspólnego rynku dla produktów, które w innym przypadku podlegałyby wysokim cłom na rynku unijnym.

Norwegia, Islandia i Liechtenstein w latach 2009-2014 przekażą środki w wysokości około 1,8 miliarda euro. Udział Norwegii wynosi około 97 procent tej kwoty. Wsparcie przeznaczone jest na różnego rodzaju działania w 16 państwach-beneficjentach w takich obszarach, jak zmiany klimatyczne i ochrona środowiska, badania naukowe i stypendia, społeczeństwo obywatelskie oraz godna praca. Fundusze norweskie i EOG służą również promowaniu wartości demokratycznych, państwa prawa i tolerancji w Europie.

Więcej o funduszach norweskich i EOG można przeczytać na stronie www.eog.gov.pl.

 

Informacja pochodzi ze stron internetowych administracji publicznej.

Uwaga! Przedruk, kopiowanie, skracanie, wykorzystanie tekstów (lub ich fragmentów) publikowanych w portalu www.ngo.pl w innych mediach lub w innych serwisach internetowych wymaga zgody Redakcji portalu!

SKOMENTUJ

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora.


KOMENTARZE

Nie ma żadnych komentarzy
Redakcja www.ngo.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy.